Matura z historii – coś dla mocnych humanistów!

Egzamin maturalny z historii to jedno z kilku możliwych do wyboru humanistycznych rozszerzeń. Przedmiot ten decydują się pisać przede wszystkim osoby, które myślą o kierunkach społecznych (takich jak prawo, administracja) czy też stricte związanych z badaniami przeszłości (np. historia, archiwistyka, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo). Matura z historii – rozszerzona jest stosunkowo często wybierana przez uczniów – stąd też na rynku wydawniczym znajduje się spora liczba przydatnych publikacji, które pomogą w rzetelnym przygotowaniu. Wiele materiałów znajdzie się również w Internecie.

Matura z historii – co trzeba wiedzieć?

Egzamin maturalny z historii sprawdza przede wszystkim wiedzę ucznia z zakresu podstawy programowej dla liceum ogólnokształcącego oraz technikum na poziomie rozszerzonym: należy więc rzetelnie przerobić podręczniki szkolne, warto sięgnąć również do wielu dedykowanych publikacji. Matura sprawdza jednak nie tylko posiadanie konkretnych wiadomości na temat istotnych faktów historycznych – należy także opanować konkretne umiejętności praktyczne. Mowa tutaj o interpretacji źródeł pisanych z dawnych epok, czytanie map wraz z kojarzeniem ich z konkretnymi czasami oraz przede wszystkim o umiejętności tworzenia dłuższej formy pisanej. Egzamin wieńczy bowiem esej problemowy na wybrany temat – zazwyczaj zdający ma do wyboru jeden na każdą epokę (starożytność, średniowiecze, nowożytność etc.)

Jak się przygotować na maturę?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim systematyczność i regularna nauka. Warto dobrać sobie także odpowiednie repetytorium – zwróćmy uwagę w szczególności na wydawnictwo. Wybierać należy te, które od wielu lat specjalizują się w wydawaniu podobnych publikacji i mają doświadczenie w przygotowywaniu podobnych materiałów. W tańszych repetytoriach wypuszczanych przez mniej renomowane firmy często zdarzają się błędy merytoryczne i inne istotne nieścisłości. Polecić szczególnie należy Nową Erę oraz WSiP.